Renkli ve Trend Bir Mutfak Tasarımı İçin Seramik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Mutfaklarımızın hayatımızda yeri ve önemi için bir benzetme yapacaksak evin kalbini temsil ettiğini söyleyebiliriz. Sadece öğünlerimizi hazırlayıp yediğimiz bir yer değil, aynı zamanda arkadaşlarımızı ağırlayabileceğimiz, çeşitli ev işleri yapabileceğimiz ve en önemlisi kendimize zaman ayırabileceğimiz bir alandır.

Bu nedenle mutfak ortamının zevklerimize uygun hem estetik gereksinimlerimizi hem de pratiklik ve işlevsellik ihtiyacımızı karşılayan hoş bir tasarıma sahip olması gerekir. Mobilya unsurları ve seramik seçimleri, yaratıcı bir dokunuşla konuklara, rahat ve sıcak bir ortam sunan alanlara dönüşebilmektedir.

Önceden mutfaklar evin arkasına gizlenen, yemeklerin hazırlandığı ve kirli bulaşıkların yıkandığı bir yerdi. Çağımızın modern mutfaklarının çok daha farklı bir rolü var. Bugün mutfak, günün başlangıcında veya uzun bir günün ardından herkesi bir araya getiren evin odak noktasıdır. O yüzden günümüz mimarisinde de mutfaklar evin tam ortasında tüm güzelliği ve sıcaklığıyla karşımıza çıkmaktadırlar.

Teknolojideki gelişmeler ve değişen sosyal dinamikler, modern mutfağın yükselişine büyük katkı sağlamıştır. Herkesin bir arada olabilmesi için mutfağın etrafında dönen açık konsept evlere çok daha büyük bir odaklanma var. Herhangi bir modern tasarım trendinde olduğu gibi, temiz ve sade stiller, mutfak alanının genel görünümünün ve işlevinin önemli bir unsuru haline gelen gün ışığı ile ev sahiplerinin favorisi haline geldi.

Alanınızda hangi etkiyi elde etmek istediğinize bağlı olarak, seçtiğiniz renkler bu hissiyatı yaratmada yardımcı olabilir. Rengin etkileri, değişen bir alan yanılsaması ortaya çıkarabilir. Daha soğuk, daha açık renkler bir odanın daha büyük görünmesine yardımcı olurken, daha sıcak ve daha koyu renkler bir alanı küçültebilir veya tavanı daha uzun gösterebilmektedir. Benzer şekilde, seçtiğiniz dokular mutfağınızın görünümünü ve hissini değiştirecektir. Şık görsel görüntüsüyle paslanmaz çeliğin doku efektleri, ahşabın doğal sıcaklığının etkisinden farklı olacaktır. İkisinin kombinasyonu ise tamamen farklı bir tasarıma yol açacaktır.

Bir iç mekan tasarlarken, doğru yer ve duvar seramiklerini seçmek, mutfağı evin tartışmasız yıldızı yapmak için önemli bir adımdır. Sonuçta, yalnızca mutfak duvar döşemesi ve mobilyanın doğru kombinasyonu mekana ritim, denge ve kişilik getirebilir. Peki modern, şık ve samimi bir mutfağı nasıl tasarlayabiliriz?

Mutfak seramiklerini seçmek hassas ve zorlu bir iş olabilir ancak mevcut tüm malzemeler arasında seramik kesinlikle en uygun çözümdür. Mutfak seramikleri, mekandaki diğer renkler ile dengelenmelidir. Örneğin, açık renkli mobilyalara ve koyu raflara sahip bir mutfakta, rafların tonlarına uyan dolayısıyla mobilyaların renkleriyle zıtlık oluşturan bir zemin, odanın genel görünümünü uyumlu hale getirmeye ve ocağın, ev aletlerinin modern görünümünü geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bir mutfağı tasarlarken öncelikle orada nasıl vakit geçirdiğinizi ve ne yapmak istediğinizi bulun. Mutfak, enerji dolu ve ilham almış hissetmek için gittiğiniz bir yer mi? Yoksa günün yorgunluğunu, stresini atmak için mi yemek yaparsınız? Çalıştığınız ve üretkenlik aradığınız bir yer mi? Mutfağınız için seçtiğiniz renkler, görünüşünden daha fazlasını etkileyebilir.

Canlı yeşillerden derin morlara kadar değişen renkler, çağdaş mutfaklar için popüler seçenekler olarak ortaya çıkıyor. Taş veya damarlı ahşaptan elde edilen doğal tonlarla birleştirildiğinde, bu renk şemaları mutfağınıza daha fazla sıcaklık ve doku sağlar.

Aslında, eskiye nazaran günümüzde insanlar mutfaklarında renkli dolapları tercih etmekten çekinmiyorlar. Bu da ev sahiplerinin risk almaya istekli olduğunu kanıtlıyor. Artık daha cesur renkleri tercih ediyorlar ve böylece tüm mutfağın dramatik havasını güçlendiriyorlar. Mavi, pembe ve yeşil tonlarındaki renk patlamaları mutfağınıza ferahlatıcı bir his katabiliyor. Mutfak tasarımlarında 70-30-10 renk dağılımı kuralına uyarak seçtiğiniz renkli mutfak dolabının ardından Yurtbay Seramik’in King metro serisinin 10x20 ebatlarındaki parlak beyazını tezgah arasında kullanarak dengeyi sağlayıp modern ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

2021'de "yeşil mutfak" terimi için yapılan aramalar önceki yıllara göre % 50 arttı. Pantone’nin 2021 için seçtiği yılın rengi olan sarı ve griden sonra en yeni arama terimi olan "sarı mutfaklar" da büyüyen bir trend haline geldi. Evinizin mutfak dolaplarında tercih edebileceğiniz bu enerjik sarı rengine Yurtbay Seramik’in King Metro serisinin parlak grisi de eşlik ederek mutfağınızı trendlere uygun tasarlayabilirsiniz.

Backsplash'ların (tezgah arası) mutfakta kullanışlı, yüksek etkili, orta menzilli bir konumu vardır. Nötr dolapların olduğu bir alanda, burası bir renk patlaması eklemek için harika bir yer olabilir veya farklı renkteki üst ve alt dolapları köprülemek için backsplash'ınızı kullanabilirsiniz. Çini motifler ve süslemeler, mutfağa eklenmiş bir stil ve kişilik sunabilen zarif bir unsurdur. Yurtbay Seramik’in Rigel serisinin Turkuaz rengini tezgah arasında kullanarak bu zarif görüntüyü elde edebilirsiniz.

İki renk tonlu mutfak tasarımı, kesinlikle yıl sonuna kadar yükselecek olan bir trend olarak ortaya çıkıyor. Aslında, özellikle mutfak dolaplarında kullanılan iki rengin kombinasyonu, genel estetiğe ilginç bir dokunuş katıyor. Mutfak dolaplarında iki renk tonu kullanımına ek olarak zeminde veya tezgah arasında kullanacağız seramiği de zıt bir renk olarak kullanabilirsiniz. Amerikan mutfaklarda oldukça modern görünüm sağlayan siyah ve gri tonlarındaki mutfak dolapları ve eşyalara zeminde eşlik edecek ahşap görünümlü seramikle görünümü bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Yurtbay Seramik’in ahşap dokulu serisinden Baron ürününü bu tarz tasarımlarınız için kullanabilirsiniz.

Tamamen beyaz renkle tasarlanmış mutfak muhtemelen asla modası geçmeyecek olsa da, alanınıza hareket katmak için Yurtbay Seramik’in Nikea serisinden seçeceğiniz geleneksel seramikleri küçük bir alanda kullanarak mutfağınıza bambaşka bir hava katabilirsiniz. Dekorasyonlarına daha vintage ve sanatsal görünüm elde etmek isteyenler için de Nikea serisinin ürünleri idealdir. Bu aynı zamanda son yıllarda moda olan çini görünümlü mutfak elde etmek isteyenlere de yardımcı olacaktır.

Mobilyalardan uzaklaşmamak veya karmaşık bir alan yaratmamak için desenler ve yüzeylerin aşırı olmasından kaçınmak gerekir. Şahsına münhasır, ilginç dekorasyonları tercih ediyorsanız, duvarları veya boşluk alanlarını da göz önünde bulundurarak bunları yalnızca sınırlı bir yüzey üzerinde kullanmak veya en azından nötr renklerle veya uyumlu bir paletin parçası olarak dengelemek en iyisidir. Mobilya ve seramik arasında doğru uyumu oluşturmak ve asla eskimeyecek zamansız mekanlar tasarlamak için çeşitli unsurların tonlarını ve boyutlarını dikkate almak iyi bir fikirdir.

Renk, doldurduğu alan üzerinde büyük bir etki yaratır. Doğru renk tonu veya doku, mutfağınızın daha büyük, daha küçük ve hatta daha neşeli görünmesini sağlayabilir. Renk seçimlerinizin mutfak tasarımınızı nasıl etkileyeceğini bilmek, odanızın genel tasarımını iyileştiren ve aynı zamanda en sevdiğiniz tonlarla dolduran bir renk şeması geliştirmenize yardımcı olabilir.

Hiçbir şey mutfağınızda parlak renkler kadar büyük bir etki yaratmaz. Turuncu veya mavi bir sıçrama, doğru yapıldığında tasarımınıza cesur bir görünüm kazandırır. Yurtbay Seramik’in King Metro serisindeki parlak Kobalt mavisi bu sıçramaları yapmanız için oldukça uygundur.

Kırmızı ve sarı gibi sıcak renkler sizi acıktırabilirken, mavi ve yeşiller sakin ve odaklanmış hissetmenize yardımcı olabilir. Bir rengin tonları da bu seçimde önem taşır. Parlak haki yeşili gibi doymuş bir renk tonu enerji verirken, yumuşak fıstık rengi daha rahatlatıcıdır. Daha açık tonlar ayrıca daha mutlu ve canlandırıcı hissettirirler. Enerjik bir mutfak isteyenler için Yurtbay Seramik’in Coffe Break serisinin 30x60 ebatlarında olan parlak kırmızısı ve siyahın asilliğini de tasarımıza, mutfak eşyalarına serpiştirerek etkili bir görünüm elde edebilirsiniz.

Protection of Personal Data

KİŞİSEL VERİLERİNİN İŞLENMESİ, SAKLANMASI, KULLANILMASI VE PAYLAŞILMASINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME METNİ

Sayın kullanıcı,

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verilerinize ilişkin hak ve yetkileriniz hakkında bilgi sahibi olmak için işbu metni okumanızı, saklamanızı ve okuyup anladıktan sonra aşağıdaki onay metnini de dikkatlice okuyarak onaylamanızı, onay vermek istemediğiniz hususları çizmenizi ve aşağıda boş bırakılan şerh kısmında itiraz ettiğiniz kısımları belirtmenizi rica ederiz.

1. Kişisel veri nedir?

Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi kişisel veriyi oluşturmaktadır. Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız, adresiniz, ünvanınız, mesleğiniz gibi kimliğinizi ortaya koyan ve diğer insanlardan ayırt edilebilmenizi sağlayan her türlü bilgi kişisel verinizi oluşturmaktadır.

2. Özel nitelikli veri nedir?

Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir. Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır.

3. Hangi kişisel veya özel nitelikli verileriniz işlenmektedir?

Aşağıda sayılanlarla sınırlı olmamak ve mevzuattan kaynaklanan gereklilikler doğrultusunda, aşağıdaki tabloda yer verilen verileriniz şirketimiz nezdinde işlenebilmektedir.

Veri Kategorisi Veri Türleri
Kimlik Verisi Ad, soyadı
İletişim Verisi Telefon numarası, adres bilgisi, e-posta adresi.
Diğer Ünvanı, mesleği

4. Veri sorumlusu kimdir?

Veri sorumlusu kişisel verilerin işleme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek veya tüzel kişiyi ifade etmektedir. Ticari ilişki sebebiyle işlenecek kişisel verilerinizle ilgili veri sorumlusu Çaycuma Vergi Dairesine kayıtlı 9860025813 Vergi numaralı, 0986002581300013 Mersis numaralı ve Lavanta Sok. No: 2 Hasanpaşa Kadıköy Merkez adresine faaliyet gösteren Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’dir.

5. Kişisel verileriniz nasıl ve hangi esaslarla işlenir?

Kişisel verilerinizin işlenmesinde 6698 sayılı Kanun’a ve diğer kanunlarda öngörülen usul ve esaslar dikkate alınmaktadır. Kişisel verilerinizi Türk Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Vergi Usul Kanunu gibi mevzuattan doğan ve tacir olmamızdan kaynaklı yetki ve yükümlülüklerimiz çerçevesinde, güvenlik, veri analizi ve hizmet kalitemizin geliştirilmesi amacıyla, hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun, belirli, açık, meşru amaçlar için ve onayınız çerçevesinde işlemekteyiz. Kişisel verileriniz, ticari akdinizin devamı süresince sizlerden ve üçüncü kişilerden temin ettiğimiz bilgi ve belgeler elektronik ortamda tutulan veri tabanına işlenmek suretiyle muhafaza edilmektedir. IT birimimiz, kişisel verilerinizin minimum sayıda kişinin erişimine açık tutulması ve üçüncü kişilerce ele geçirilmesinin önlenebilmesi için azami çaba göstermektedir.

6. Kişisel verileriniz ne kadar süre ile muhafaza edilecektir?

Kişisel verileriniz Türk Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu ile diğer kanunların tacir sıfatıyla Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’yi sorumlu tuttuğu süreler dikkate alınarak, yasalarca öngörülen azami süre ile muhafaza edilecektir.

7. Açık rızanın bulunmadığı durumlarda da kişisel verilerin işlenmesi mümkün müdür, kişisel veriler açık rızanın bulunmadığı hangi durumlarda işlenebilir?

Kişisel veriler kural olarak ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemez. Ancak kanunda sayılan şartlardan birinin varlığı hâlinde, ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın kişisel verilerinin işlenmesi mümkündür. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

a) Kanunlarda açıkça öngörülmesi.

b) Fiili imkânsızlık nedeniyle rızasını açıklayamayacak durumda bulunan veya rızasına hukuki geçerlilik tanınmayan kişinin kendisinin ya da bir başkasının hayatı veya beden bütünlüğünün korunması için zorunlu olması.

c) Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması.

ç) Veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması.

d) İlgili kişinin kendisi tarafından alenileştirilmiş olması.

e) Bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması.

f) İlgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması.

8. Kişisel verileriniz hangi durumlarda, ne zaman silinir?

Yukarıda açıkladığımız şartlara uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, kişisel verilerinizin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde, kişisel veriler resen veya tarafınızın talebi üzerine veri sorumlusu olan Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş. tarafından silinir, yok edilir veya anonim hâle getirilir. Anonim hale getirme; kişisel verilerin, başka verilerle eşleştirilerek dahi hiçbir surette kimliği belirli veya belirlenebilir bir gerçek kişiyle ilişkilendirilemeyecek hâle getirilmesini ifade etmektedir.

9. Kişisel verileriniz üçüncü kişilere hangi durumlarda aktarılır?

Kişisel verileriniz yasal olarak ancak tarafınızın açık rızası çerçevesinde üçüncü kişilere aktarılabilir. Kişisel verileriniz, hiçbir suretle herhangi bir ticari amaç doğrultusunda üçüncü kurum veya kişilere aktarılmayacaktır. Ancak başka firmalardan temin edilen hosting, veri güvenliği, depolama, veri analizi, çağrı merkezi vs hizmetler dolayısıyla kişisel verileriniz dolaylı şekilde üçüncü kişilerin erişimine açık hale gelebilecektir.

Ayrıca, işbu metnin 7. maddesinde sayılan ve açık rızanız bulunmasa dahi kanunen işlenmesi mümkün kişisel verileriniz de yine açık rızanız bulunmaksızın üçüncü kişilerle paylaşılabilir.

10. Kişisel verileriniz yurtdışına nasıl aktarılır?

Kişisel verileriniz, tarafınızın açık rıza göstermesi durumunda yurtdışına aktarılabilir.

Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş. olarak, merkezi yurtdışında bulunan firmalardan sunucu, domain, hosting, IT, depolama, veri güvenliği yazılımı, iş geliştirme, veri analizi, güvenlik, organizasyon gibi hizmetlerin alınması sebebiyle, meşru amaç ve gereksinimlerin mevcudiyeti halinde kişisel verilerinizin yurtdışında bulunan üçüncü kişilerle paylaşılmasına ihtiyaç duyabiliriz.

Kişisel verilerinizin yurtdışına aktarılacak olması durumunda, kişisel verilerinizin aktarılacağı yabancı ülkede yeterli korumanın bulunup bulunmadığı ve ülke bazında yeterli koruma mevcut değilse dahi yurtdışında kişisel verilerinizin aktarılacağı kurum tarafından kişisel verilerinizin yeterli seviyede korunması hususunda gerekli önlemlerin alınıp alınamayacağı tarafımızca mutlaka denetlenecek ve kişisel verilerinizin yeterli seviyede korunamayacağı yönünde bir şüphe oluştuğu takdirde kişisel verileriniz yurtdışına aktarılmayacaktır.

11. Kişisel verilerinizin korunması ile ilgili haklarınız nelerdir? Merak ettiğiniz hususları ve bu çerçevedeki haklarınızı nasıl öğrenebilirsiniz?

Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini, kişisel verilerinizin hangi amaçla ve nasıl işlendiğini, kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığını, kişisel verilerinizin yurt içinde ya da yurtdışında kimlere aktarıldığını Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’ye [email protected] adresine e-posta göndermek suretiyle sorabilirsiniz. Kişisel verileriniz eksik veya yanlış işlenmiş ise aynı adrese göndereceğiniz e-posta ile bunların düzeltilmesini ya da kişisel verilerinizin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmış olması halinde kişisel verilerinizin silinmesini isteyebilir; kişisel verilerinizin yok edildiğinin ya da düzeltildiğinin kişisel verilerinizin aktarıldığı üçüncü kişilere de bildirilmesini talep edebilirsiniz. İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle tarafınız aleyhine bir sonuç hasıl olursa bu sonucun ortaya çıkmasına itiraz edilebilirsiniz. Kişisel verilerinizin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız halinde zararınızın giderilmesini talep etme hakkına da sahipsiniz. Belirtilen e-posta adresine göndermiş olduğunuz soru ve talepleriniz hakkında değerlendirme yapılarak en geç 30 gün içerisinde sizlere başvuru sonucunuz ve gerekçesi hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Başvurunuzun reddedilmesi, verilen cevabın yetersiz bulunması veya süresinde başvuruya cevap verilmemesi hâllerinde; veri sorumlusu Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’nin cevabını öğrendiğiniz tarihten itibaren otuz ve herhâlde başvuru tarihinden itibaren altmış gün içinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na şikâyette de bulunabilirsiniz.

KİŞİSEL VERİLERİNİN İŞLENMESİ, SAKLANMASI, KULLANILMASI VE PAYLAŞILMASINA İLİŞKİN ONAY METNİ

Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’nin, Yurtbay Seramik Kişisel Verilerin İşlenmesi, Saklanması Kullanılması ve Paylaşılmasına İlişkin Bilgilendirme Metni başlıklı metinde yer verilen usul ve esaslarda işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına, yasalarca öngörülen azami süreyle muhafaza edilmesine, ticari amaçlı olarak hiçbir şekilde hiçbir kişi ya da kurumla paylaşılmaması ve ticarileştirilmemesi kaydıyla, domain, veri güvenliği, veri analizi, iş geliştirme, depolama, güvenlik gibi sebeplerle hizmet alınan yurtiçinde ya da yurtdışında mukim firmalarca dolaylı şekilde paylaşılmasına rıza gösterdiğimi kabul ve beyan ederim.

Kişisel verilerimin işlenmesi, saklanması, kullanılması ve paylaşılmasına ilişkin onay veriyorum.