Doğru Seramik Çeşidi Nasıl Seçilir Seramik Seçim Rehberi

Eviniz veya iş yeriniz ile ilgili bir dekorasyon değişikliği yapmak stresli bir süreç olabilir. Seramik seçimi yaparken kullanılan malzeme, renk, doku, tasarım ve ömrü ile ilgili soru işaretleri aklınıza takılabilir. Aklınızdaki tasarım fikrini gerçekleştirmeye çalışmak bir yana seramik kalitesinden emin olmak bu süreçte çok önemlidir. Biz Yurtbay Seramik ailesi olarak bu süreci daha kolay ve kusursuz yönetebilmeniz için doğru seramik çeşidi nasıl seçilir başlıklı bir içerik hazırladık.  

Seramik Seçiminde Renk Uyumu
Öncelikle seramik uygulaması yapacağınız alanın kullanım amacını belirlemelisiniz. Seçtiğiniz alanın boyutları ve formu karar seçeceğiniz rengi belirleyecektir. Seramik uygulayacağınız alanın küçük olduğunu düşünüyorsanız mekanı daha geniş göstermek açısından daha açık tonlar kullanabilirsiniz.  Açık renkler kullandığınız alanın bir duvarını daha koyu bir seramik çeşidi kullanarak evinize veya iş yerinize derinlik katabilirsiniz. Önceden sadece seramik seçimini banyo ve mutfak için kullanırken artık tüm yaşam alanlarınız her bölümünde kullanmak gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir.

Seramik Seçiminde Temizleme Kolaylığı
Seramik karoların tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise temizleme işleminin kolay gerçekleşmesidir. Unutulmaması gerekilen bir diğer ayrıntı ise kaliteli seramik çeşitleri tercih edildiğinde bu seramikler yağı ve kiri üzerinde hapsetmeyecektir. Yaşam alanlarımızda böyle radikal değişiklikler yaparken uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir olmasını arzu ederiz. Bu sebepten seramik çeşitleri arasında tercih yaparken kalitesinden emin olmalısınız. Bu açıdan seramik seçimi konusunda yalnızca model ve desen değil, kaliteli malzeme faktörü de göz önünde bulundurulmalıdır.

Seramik Seçiminde Boyutlar
Seramik seçiminde ev ya da iş yerinin alanına göre karoların boyutları da değişkenlik göstermektedir. Büyük boyutlardaki seramikler küçük bir odanın daha büyük görünmesini sağlar. Aynı boyutlardaki bir seramiği daha geniş alana uyguladığında elbette ki alanı daha da büyük gösterecektir. Ancak daha geniş alanlarda bu karoları zeminde kullanabileceğiniz gibi duvar döşemelerinde de tercih edebilirsiniz. Farklı renk tercihleri ile de eşsiz bir dekorasyon örneği oluşturabilirsiniz. Bu hususta dikkat edilmesi gerekilen tercih edeceğiniz seramik çeşitlerindeki ağırlıklardır. Bazı seramikler duvara uygulandığında ağır gelebilir. Seçim yaparken muhakkak bilir kişi ile irtibatta olmalı, konuda uzman kişilerin bu işlemi yapmasına izin vermelisiniz.

Seramik Çeşitlerinde Ahşap Doku Seçimi
Yaşam alanlarında ahşap seçimi son zamanların popüler dokusudur. Çok kullanılan bir alana yüzde yüz bir doğal bir ahşap döşeme işlemini gerçekleştirmek zaman içerisinde deformasyona neden olabileceği gibi temizliği de zahmetli olacaktır. Ancak seramik ahşaplar bu noktada yardımımıza koşmaktadır. Ahşap dokudaki seramik yüzeyler hijyen, temizlik ve dayanıklılık konusunda oldukça önemli ve etkin bir tasarımdır. Doğal bir görünüm için Selvas serisi ahşap doku seçimine en güzel örneklerden biridir. Salon, kütüphane ve mutfak gibi alanlarında tercih edilmesinin ötesinde banyo zemin ve duvarlarına da uygulamak yeni gelişen teknoloji sayesinde ahşap seramik, oldukça güvenli ve dayanıklıdır. 

İlginizi Çekebilir: Ahşap Dokulu Seramikler

Seramik Çeşitlerinde Beton Doku Seçimi
Seramik çeşitleri içerisinde var olan beton doku genel olarak soğuk ve modern görünümü nedeniyle tercih edilmektedir. Bulunduğu alan doğallık katan beton dokusunun seramik tercih edilmesinin bir diğer nedeni; duvar, zemin, ofis, plaza ve ev dekorasyonunda kullanabilir olması, dayanıklılığı, bakım masrafının az olması ve kullanılan alana sadelik ve doğallık katmasıdır. Doğal ve güçlü tasarımlar için Cumulus, Form ve Newland gibi seriler iddialı bir dokunuş gerçekleştirebileceğiniz gibi farklı renk seçenekleri ile güçlü mekanlar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Beton Dokulu Seramikler 

Seramik Çeşitlerinde Doğal Taş Doku Seçimi
Doğal taş dokusu kullanılan alana sıcak bir etki verir. Üzerinde bulunan doğal geçişler dekorasyon seçimine göre farklı efektler yansıtır. Sanatsal görünümü nedeniyle tercih edilen Doğal taş dokusunu seramik çeşitleri arasında en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Evinizin her köşesinde kullanabileceğiniz gibi parlak tercih edilen bu dokudaki seramik çeşitleri yansıyan ışığın daha çok parlamasına neden olduğu için ferah bir görünüm oluşmasını sağlar. Genelde banyo ve mutfak dekorasyonunda tercih edilen doğal taş görünümlü seramik seçimi yaparken alanın daha büyük görünmesi için büyük ebatlı karolar tercih edebilirsiniz. Yer döşemesini koyu duvarlara ise daha açık tonlarda bir seramik seçimi yapmak kullanılan alan derinlik katar. Sıradışı doğal taş doku seramik seçimleri için Santorini, Mardın Stone, Etna ve Pıetra Pıezze gibi doku tercihlerine göz atabilirsiniz.  

İlginizi Çekebilir: Doğal Taş Dokulu Seramikler 

Seramik Çeşitlerinde Mermer Doku Seçimi
Mermerin yüzde yüz doğal olanını tercih etmek ağırlığından dolayı pek tavsiye edilmemektedir. Ancak mermer dokulu seramik seçimi ile bu zorluğun üstesinden gelinebilir. Sürdürülebilir ve kolay döşenebilir olması ile yaşam alanına doğallık ve zarafet katan bir üründür. Lekelere, kimyasallara ve aşınabilirliğe oldukça dayanıklıdır. Doğal mermerden çok daha kullanışlı ve uzun ömürlü olması dolayısıyla bir göz atmanızı öneririz. Seramik mermer dokusuna verilebilecek en güzel örnekler; Panda Marble, Marmara Mozaik, Classıc Pulbıs, Anderson gibi serilerdir.  

İlginizi Çekebilir: Mermer Dokulu Seramikler

Birçok dokuda ve efektte seramik çeşitleri olduğu gibi sıra dışı ve doğal görünümlü seçimler yapmanızda mümkündür. Tüm bu önerilerin ötesinde gerçekleştirmek istediğiniz dekorasyon fikrine karar vermek önemlidir. Seramik tercihi yapmak uygulanacak her alan için uygundur. Dayanıklılık, hijyen gibi konularda aklınıza takılabilecek tüm soru işaretleri seramik tercihi ile gönül rahatlığı ile giderebilirsiniz.

Protection of Personal Data

KİŞİSEL VERİLERİNİN İŞLENMESİ, SAKLANMASI, KULLANILMASI VE PAYLAŞILMASINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME METNİ

Sayın kullanıcı,

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verilerinize ilişkin hak ve yetkileriniz hakkında bilgi sahibi olmak için işbu metni okumanızı, saklamanızı ve okuyup anladıktan sonra aşağıdaki onay metnini de dikkatlice okuyarak onaylamanızı, onay vermek istemediğiniz hususları çizmenizi ve aşağıda boş bırakılan şerh kısmında itiraz ettiğiniz kısımları belirtmenizi rica ederiz.

1. Kişisel veri nedir?

Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi kişisel veriyi oluşturmaktadır. Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız, adresiniz, ünvanınız, mesleğiniz gibi kimliğinizi ortaya koyan ve diğer insanlardan ayırt edilebilmenizi sağlayan her türlü bilgi kişisel verinizi oluşturmaktadır.

2. Özel nitelikli veri nedir?

Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir. Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır.

3. Hangi kişisel veya özel nitelikli verileriniz işlenmektedir?

Aşağıda sayılanlarla sınırlı olmamak ve mevzuattan kaynaklanan gereklilikler doğrultusunda, aşağıdaki tabloda yer verilen verileriniz şirketimiz nezdinde işlenebilmektedir.

Veri Kategorisi Veri Türleri
Kimlik Verisi Ad, soyadı
İletişim Verisi Telefon numarası, adres bilgisi, e-posta adresi.
Diğer Ünvanı, mesleği

4. Veri sorumlusu kimdir?

Veri sorumlusu kişisel verilerin işleme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek veya tüzel kişiyi ifade etmektedir. Ticari ilişki sebebiyle işlenecek kişisel verilerinizle ilgili veri sorumlusu Çaycuma Vergi Dairesine kayıtlı 9860025813 Vergi numaralı, 0986002581300013 Mersis numaralı ve Lavanta Sok. No: 2 Hasanpaşa Kadıköy Merkez adresine faaliyet gösteren Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’dir.

5. Kişisel verileriniz nasıl ve hangi esaslarla işlenir?

Kişisel verilerinizin işlenmesinde 6698 sayılı Kanun’a ve diğer kanunlarda öngörülen usul ve esaslar dikkate alınmaktadır. Kişisel verilerinizi Türk Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Vergi Usul Kanunu gibi mevzuattan doğan ve tacir olmamızdan kaynaklı yetki ve yükümlülüklerimiz çerçevesinde, güvenlik, veri analizi ve hizmet kalitemizin geliştirilmesi amacıyla, hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun, belirli, açık, meşru amaçlar için ve onayınız çerçevesinde işlemekteyiz. Kişisel verileriniz, ticari akdinizin devamı süresince sizlerden ve üçüncü kişilerden temin ettiğimiz bilgi ve belgeler elektronik ortamda tutulan veri tabanına işlenmek suretiyle muhafaza edilmektedir. IT birimimiz, kişisel verilerinizin minimum sayıda kişinin erişimine açık tutulması ve üçüncü kişilerce ele geçirilmesinin önlenebilmesi için azami çaba göstermektedir.

6. Kişisel verileriniz ne kadar süre ile muhafaza edilecektir?

Kişisel verileriniz Türk Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu ile diğer kanunların tacir sıfatıyla Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’yi sorumlu tuttuğu süreler dikkate alınarak, yasalarca öngörülen azami süre ile muhafaza edilecektir.

7. Açık rızanın bulunmadığı durumlarda da kişisel verilerin işlenmesi mümkün müdür, kişisel veriler açık rızanın bulunmadığı hangi durumlarda işlenebilir?

Kişisel veriler kural olarak ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemez. Ancak kanunda sayılan şartlardan birinin varlığı hâlinde, ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın kişisel verilerinin işlenmesi mümkündür. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

a) Kanunlarda açıkça öngörülmesi.

b) Fiili imkânsızlık nedeniyle rızasını açıklayamayacak durumda bulunan veya rızasına hukuki geçerlilik tanınmayan kişinin kendisinin ya da bir başkasının hayatı veya beden bütünlüğünün korunması için zorunlu olması.

c) Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması.

ç) Veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması.

d) İlgili kişinin kendisi tarafından alenileştirilmiş olması.

e) Bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması.

f) İlgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması.

8. Kişisel verileriniz hangi durumlarda, ne zaman silinir?

Yukarıda açıkladığımız şartlara uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, kişisel verilerinizin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde, kişisel veriler resen veya tarafınızın talebi üzerine veri sorumlusu olan Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş. tarafından silinir, yok edilir veya anonim hâle getirilir. Anonim hale getirme; kişisel verilerin, başka verilerle eşleştirilerek dahi hiçbir surette kimliği belirli veya belirlenebilir bir gerçek kişiyle ilişkilendirilemeyecek hâle getirilmesini ifade etmektedir.

9. Kişisel verileriniz üçüncü kişilere hangi durumlarda aktarılır?

Kişisel verileriniz yasal olarak ancak tarafınızın açık rızası çerçevesinde üçüncü kişilere aktarılabilir. Kişisel verileriniz, hiçbir suretle herhangi bir ticari amaç doğrultusunda üçüncü kurum veya kişilere aktarılmayacaktır. Ancak başka firmalardan temin edilen hosting, veri güvenliği, depolama, veri analizi, çağrı merkezi vs hizmetler dolayısıyla kişisel verileriniz dolaylı şekilde üçüncü kişilerin erişimine açık hale gelebilecektir.

Ayrıca, işbu metnin 7. maddesinde sayılan ve açık rızanız bulunmasa dahi kanunen işlenmesi mümkün kişisel verileriniz de yine açık rızanız bulunmaksızın üçüncü kişilerle paylaşılabilir.

10. Kişisel verileriniz yurtdışına nasıl aktarılır?

Kişisel verileriniz, tarafınızın açık rıza göstermesi durumunda yurtdışına aktarılabilir.

Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş. olarak, merkezi yurtdışında bulunan firmalardan sunucu, domain, hosting, IT, depolama, veri güvenliği yazılımı, iş geliştirme, veri analizi, güvenlik, organizasyon gibi hizmetlerin alınması sebebiyle, meşru amaç ve gereksinimlerin mevcudiyeti halinde kişisel verilerinizin yurtdışında bulunan üçüncü kişilerle paylaşılmasına ihtiyaç duyabiliriz.

Kişisel verilerinizin yurtdışına aktarılacak olması durumunda, kişisel verilerinizin aktarılacağı yabancı ülkede yeterli korumanın bulunup bulunmadığı ve ülke bazında yeterli koruma mevcut değilse dahi yurtdışında kişisel verilerinizin aktarılacağı kurum tarafından kişisel verilerinizin yeterli seviyede korunması hususunda gerekli önlemlerin alınıp alınamayacağı tarafımızca mutlaka denetlenecek ve kişisel verilerinizin yeterli seviyede korunamayacağı yönünde bir şüphe oluştuğu takdirde kişisel verileriniz yurtdışına aktarılmayacaktır.

11. Kişisel verilerinizin korunması ile ilgili haklarınız nelerdir? Merak ettiğiniz hususları ve bu çerçevedeki haklarınızı nasıl öğrenebilirsiniz?

Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini, kişisel verilerinizin hangi amaçla ve nasıl işlendiğini, kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığını, kişisel verilerinizin yurt içinde ya da yurtdışında kimlere aktarıldığını Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’ye [email protected] adresine e-posta göndermek suretiyle sorabilirsiniz. Kişisel verileriniz eksik veya yanlış işlenmiş ise aynı adrese göndereceğiniz e-posta ile bunların düzeltilmesini ya da kişisel verilerinizin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmış olması halinde kişisel verilerinizin silinmesini isteyebilir; kişisel verilerinizin yok edildiğinin ya da düzeltildiğinin kişisel verilerinizin aktarıldığı üçüncü kişilere de bildirilmesini talep edebilirsiniz. İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle tarafınız aleyhine bir sonuç hasıl olursa bu sonucun ortaya çıkmasına itiraz edilebilirsiniz. Kişisel verilerinizin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız halinde zararınızın giderilmesini talep etme hakkına da sahipsiniz. Belirtilen e-posta adresine göndermiş olduğunuz soru ve talepleriniz hakkında değerlendirme yapılarak en geç 30 gün içerisinde sizlere başvuru sonucunuz ve gerekçesi hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Başvurunuzun reddedilmesi, verilen cevabın yetersiz bulunması veya süresinde başvuruya cevap verilmemesi hâllerinde; veri sorumlusu Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’nin cevabını öğrendiğiniz tarihten itibaren otuz ve herhâlde başvuru tarihinden itibaren altmış gün içinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na şikâyette de bulunabilirsiniz.

KİŞİSEL VERİLERİNİN İŞLENMESİ, SAKLANMASI, KULLANILMASI VE PAYLAŞILMASINA İLİŞKİN ONAY METNİ

Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.’nin, Yurtbay Seramik Kişisel Verilerin İşlenmesi, Saklanması Kullanılması ve Paylaşılmasına İlişkin Bilgilendirme Metni başlıklı metinde yer verilen usul ve esaslarda işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına, yasalarca öngörülen azami süreyle muhafaza edilmesine, ticari amaçlı olarak hiçbir şekilde hiçbir kişi ya da kurumla paylaşılmaması ve ticarileştirilmemesi kaydıyla, domain, veri güvenliği, veri analizi, iş geliştirme, depolama, güvenlik gibi sebeplerle hizmet alınan yurtiçinde ya da yurtdışında mukim firmalarca dolaylı şekilde paylaşılmasına rıza gösterdiğimi kabul ve beyan ederim.

Kişisel verilerimin işlenmesi, saklanması, kullanılması ve paylaşılmasına ilişkin onay veriyorum.