Seramik Ölçüleri Nelerdir? Seramik Ölçüsü Nasıl Hesaplanır? Seramik Ölçüleri Nelerdir? Seramik Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

seramikolculerinelerdirnasilhesaplanir

Seramik ölçüsü almak, tahmin ettiğinizden daha kolay. Seramik zemin veya duvar kaplama uygulaması yaptırmak istiyorsunuz, ancak ne kaç kutu seramik kullanmanız gerektiğinden emin olamıyor musunuz? Fayans ve seramikler pek çok farklı ebatta bulunabiliyor. Bu nedenle ilk olarak yapmanız gereken, seramik modellerini iyice incelemek. Beğendiğiniz bir seramik gördüğünüzde, Yurtbay Seramik internet sitesindeki ürün sayfalarından pek çok teknik bilgiye ulaşabilirsiniz. Biz de bu yazımızda seramik ölçüleri nelerdir, seramik ölçüsü nasıl hesaplanır bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Eğer seramik uygulaması yaptırmak istediğiniz alan bir banyo ise, Banyoda Seramik Kullanımı başlıklı yazımıza da göz gezdirerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Seramik Ölçüsü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Seramik modellerini incelediğinizde, bazı ölçüler görürsünüz. Bu ölçüler seçtiğiniz model için bulunan, en ve boy ölçülerinin çarpımıdır. En ve boy çarpılarak bulunan sonuç da, seramiğin kapladığı santimetrekarelik alandır. Döşemek istediğiniz alanın ne kadar olduğunu bulduktan sonra, seçtiğiniz seramiğin de ölçüsünü göz önünde bulundurmalısınız. Bu ölçüler bir seramik modelinde birden fazla farklı seçenek halinde de bulunabilir. Örnekler üzerinden giderek anlatmak, bunu anlamak için daha faydalı olabilir.

Yurtbay Seramik’in beğendiğiniz bir modelini seçin. Kullanacağınız alanı da göz önünde bulundurarak bir seçim yapmanızı öneririz. Ardından, ürünün sayfasına giderek aşağıdaki ürün açıklaması kısmına gelin.

seramiktuketimi

Ürün açıklamaları bölümünde, sol kısımda bu seramik modeli için sahip olunan ebat seçeneklerini görebilirsiniz. Bu kısma tıklayın.Ares seramik modeli için bu ebatlar aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi, 30x60 ve 60x120’dir. Bu ebatlar genellikle standart olsa da, farklı kullanım ihtiyaçlarınız için farklı ebatlarda ürünler de bulabilirsiniz.

seramikolcusu

Ürünün ebatını seçtikten sonra, renk ve yüzey tercihinde bulunacaksınız. Bu kısımda beğendiğiniz rengi ve modeli seçin. Ardından, sizi ürünün teknik detay sayfasına yönlendirecek.

seramikolcusunasilalinir

Teknik detaylar arasında kaybolmanıza gerek yok. Bir kutu seramik ürününden, 1.44 metrekarelik alan döşeyebilirsiniz. Ancak bu detaylar ile kendiniz boğuşmak istemiyorsanız, sayfanın aşağısında bulunan seramik tüketim hesaplama bölümüne kaplamak istediğiniz alanın metrekare cinsinden büyüklüğünü yazın.

fayansolcusuhesaplama

Aslına bakılacak olursa, seramik ölçüsü hesaplamak oldukça basit bir uygulama. Fakat doğru hesaplanmayan, yanlış ölçülen duvarlar ve zeminler iş kaplama uygulamasına geldiğinde büyük sıkıntılar yaşatmakta. Bu nedenle mutlaka ölçümlerinizin doğru olduğundan emin olun. Ayrıca, mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken durumlar var. En önemlisi seramik uygulanırken verilebilecek zaiyatlar. Bu nedenle mutlaka sistemin size gösterdiğinden 1 paket fazlasını alın.

seramikolcusual

Banyo Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Banyo metrekaresi hesaplamak için ilk önce metrekare nasıl hesaplanır, onu bilmelisiniz. Metrekare hesaplamak için banyonuzu bir dörtgen olarak düşünün ve en uzun ve en kısa kenarlarını metre yardımıyla ölçün. Bu ölçüm değerlerini, yani iki kenarı birbiri ile çarpın.

Örneğin; uzun kenarı 5, kısa kenarı 3 metre olan bir banyonuz var. Bu iki değeri çarptığınızda (5x3), sonuç olarak elde ettiğiniz 15 değeri banyonuzun kaç metrekare olduğudur. Yukarıda anlattığımız gibi seramik tüketim hesaplama modülü ile ne kadar seramik ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda doğrudan 1 paket Yurtbay Seramik ürününün kapladığı varsayılan 1.4 metrekare alanı bölerek kaç kutu seramiğe ihtiyacınız olduğuna ulaşabilirsiniz. 15 metrekarelik bir alan için gereken seramik miktarını, 15’i 1.4’e böldüğümüzde bulabiliriz. 15 m2 ölçüdeki bir banyoyu tamamiyle karolar ile döşemek için bize gereken malzeme, 11 kutudur. Bu şekilde siz de banyolarınızı, mutfaklarınızı rahatça ölçebilir, evinizin net ölçülerini öğrendikten sonra da bunlara göre hesaplamalar yapabilirsiniz.

Ancak unutulmamalı, seramik, fayans gibi malzemeler nakliye ve montaj esnasında kırılabilir, zarar görebilirler. Bu durumları en az zaiyatla atlatmak için her zaman bir kutu fazladan alın.

banyoseramikolculeri

Mutfak Tezgah Arası Seramik Ölçüsü Nasıl Alınır?

Mutfak tezgah arası seramik seçiminde ölçü, çok büyük önem kazanmakta. Çalışılan alanın hem sürekli göz önünde olacak olması, hem de kaplama işleminin daha zor olması gibi sebepler nedeniyle ölçülerinizin doğru olması şart. Doğru seramik ölçüsü almak için de en basit yöntem, seramik kaplanacak alanın maksimum doğrulukla ölçülmesi. Bunun için bir mezura en doğru sonucu verecektir. İlk önce yere, tezgaha en yakın kenarı ölçün. Ardından duvar kenarlarında kalan, kısa kenarları ölçün. Bu iki değeri çarptığınızda ulaşacağınız metrekare cinsinden alan, mutfak tezgah arası metrekare değerinizdir. Yine aynı şekilde beğendiğiniz seramik modelini seçtikten sonra, ne kadar tüketebileceğinizi hesaplayın.

Eğer mutfak tezgah arası seramik modellerini incelemek isterseniz, Mutfak Tezgah Arası Seramik başlıklı yazımıza gidebilirsiniz.

mutfaktezgaharasiseramikolcusu

Farklı Ölçüler İle Farklı Modeller Çıkartmak

Eğer beğendiğiniz fayans modellerinin birden fazla ölçü seçeneği var ise, bu ölçüleri birbirleri ile ortaklaşa kullanabilirsiniz. Örnek olarak, 50x120 ve 50x80 boyutlarında seramikler aldınız. Bu seramikleri uygularken mutlaka ama mutlaka doğru ölçülerle çalışın ve en doğru sonucu almak için uygulama yapacağınız alanda taslak çalışmaları yapın. Bir tükenmez kalem ve cetvel yardımıyla döşeyeceğiniz alanı iyice belirleyin. Farklı ölçüler kullanmaktan korkmanıza gerek yok. Önemli olan, her zaman kaplamak istediğiniz alanın metrekare veya santimetrekare cinsinden değerini bulmak ve ona göre ürün satın almak.

seramikcesitleri

Eğer son moda banyo seramikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Banyoda Seramik Kullanımı başlıklı yazımıza giderek banyo seramiklerini inceleyebilirsiniz.

Umarız bu yazımız seramik ve fayans ölçüsü gibi ölçüleri almanızda sizlere yardımcı olmuştur. Aklınızdaki tüm sorular için bizlere hem İletişim bölümümüzden, hem de Yurtbay Seramik bayiliklerimizden ulaşabilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Detaylı Ürün Arama