Doğru Seramik Çeşidi Nasıl Seçilir? Seramik Seçim Rehberi Doğru Seramik Çeşidi Nasıl Seçilir? Seramik Seçim Rehberi

Eviniz veya iş yeriniz ile ilgili bir dekorasyon değişikliği yapmak stresli bir süreç olabilir. Seramik seçimi yaparken kullanılan malzeme, renk, doku, tasarım ve ömrü ile ilgili soru işaretleri aklınıza takılabilir. Aklınızdaki tasarım fikrini gerçekleştirmeye çalışmak bir yana seramik kalitesinden emin olmak bu süreçte çok önemlidir. Biz Yurtbay Seramik ailesi olarak bu süreci daha kolay ve kusursuz yönetebilmeniz için doğru seramik çeşidi nasıl seçilir başlıklı bir içerik hazırladık.  

Seramik Seçiminde Renk Uyumu

Öncelikle seramik uygulaması yapacağınız alanın kullanım amacını belirlemelisiniz. Seçtiğiniz alanın boyutları ve formu karar seçeceğiniz rengi belirleyecektir. Seramik uygulayacağınız alanın küçük olduğunu düşünüyorsanız mekanı daha geniş göstermek açısından daha açık tonlar kullanabilirsiniz.  Açık renkler kullandığınız alanın bir duvarını daha koyu bir seramik çeşidi kullanarak evinize veya iş yerinize derinlik katabilirsiniz. Önceden sadece seramik seçimini banyo ve mutfak için kullanırken artık tüm yaşam alanlarınız her bölümünde kullanmak gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir.  

Seramik Seçiminde Temizleme Kolaylığı  

Seramik karoların tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise temizleme işleminin kolay gerçekleşmesidir. Unutulmaması gerekilen bir diğer ayrıntı ise kaliteli seramik çeşitleri tercih edildiğinde bu seramikler yağı ve kiri üzerinde hapsetmeyecektir. Yaşam alanlarımızda böyle radikal değişiklikler yaparken uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir olmasını arzu ederiz. Bu sebepten seramik çeşitleri arasında tercih yaparken kalitesinden emin olmalısınız. Bu açıdan seramik seçimi konusunda yalnızca model ve desen değil, kaliteli malzeme faktörü de göz önünde bulundurulmalıdır.  

Seramik Seçiminde Boyutlar 

Seramik seçiminde ev ya da iş yerinin alanına göre karoların boyutları da değişkenlik göstermektedir. Büyük boyutlardaki seramikler küçük bir odanın daha büyük görünmesini sağlar. Aynı boyutlardaki bir seramiği daha geniş alana uyguladığında elbette ki alanı daha da büyük gösterecektir. Ancak daha geniş alanlarda bu karoları zeminde kullanabileceğiniz gibi duvar döşemelerinde de tercih edebilirsiniz. Farklı renk tercihleri ile de eşsiz bir dekorasyon örneği oluşturabilirsiniz. Bu hususta dikkat edilmesi gerekilen tercih edeceğiniz seramik çeşitlerindeki ağırlıklardır. Bazı seramikler duvara uygulandığında ağır gelebilir. Seçim yaparken muhakkak bilir kişi ile irtibatta olmalı, konuda uzman kişilerin bu işlemi yapmasına izin vermelisiniz.  

Seramik Çeşitlerinde Ahşap Doku Seçimi 

Yaşam alanlarında ahşap seçimi son zamanların popüler dokusudur. Çok kullanılan bir alana yüzde yüz bir doğal bir ahşap döşeme işlemini gerçekleştirmek zaman içerisinde deformasyona neden olabileceği gibi temizliği de zahmetli olacaktır. Ancak seramik ahşaplar bu noktada yardımımıza koşmaktadır. Ahşap dokudaki seramik yüzeyler hijyen, temizlik ve dayanıklılık konusunda oldukça önemli ve etkin bir tasarımdır. Doğal bir görünüm için Selvas serisi ahşap doku seçimine en güzel örneklerden biridir. Salon, kütüphane ve mutfak gibi alanlarında tercih edilmesinin ötesinde banyo zemin ve duvarlarına da uygulamak yeni gelişen teknoloji sayesinde ahşap seramik, oldukça güvenli ve dayanıklıdır. 

İlginizi Çekebilir: Ahşap Dokulu Seramikler

 

Seramik Çeşitlerinde Beton Doku Seçimi 

Seramik çeşitleri içerisinde var olan beton doku genel olarak soğuk ve modern görünümü nedeniyle tercih edilmektedir. Bulunduğu alan doğallık katan beton dokusunun seramik tercih edilmesinin bir diğer nedeni; duvar, zemin, ofis, plaza ve ev dekorasyonunda kullanabilir olması, dayanıklılığı, bakım masrafının az olması ve kullanılan alana sadelik ve doğallık katmasıdır. Doğal ve güçlü tasarımlar için Cumulus, Form ve Newland gibi seriler iddialı bir dokunuş gerçekleştirebileceğiniz gibi farklı renk seçenekleri ile güçlü mekanlar elde edebilirsiniz.  

İlginizi Çekebilir: Beton Dokulu Seramikler 

 

Seramik Çeşitlerinde Doğal Taş Doku Seçimi  

Doğal taş dokusu kullanılan alana sıcak bir etki verir. Üzerinde bulunan doğal geçişler dekorasyon seçimine göre farklı efektler yansıtır. Sanatsal görünümü nedeniyle tercih edilen Doğal taş dokusunu seramik çeşitleri arasında en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Evinizin her köşesinde kullanabileceğiniz gibi parlak tercih edilen bu dokudaki seramik çeşitleri yansıyan ışığın daha çok parlamasına neden olduğu için ferah bir görünüm oluşmasını sağlar. Genelde banyo ve mutfak dekorasyonunda tercih edilen doğal taş görünümlü seramik seçimi yaparken alanın daha büyük görünmesi için büyük ebatlı karolar tercih edebilirsiniz. Yer döşemesini koyu duvarlara ise daha açık tonlarda bir seramik seçimi yapmak kullanılan alan derinlik katar. Sıradışı doğal taş doku seramik seçimleri için SantoriniMardın Stone, Etna ve Pıetra Pıezze gibi doku tercihlerine göz atabilirsiniz.  

İlginizi Çekebilir: Doğal Taş Dokulu Seramikler 

Seramik Çeşitlerinde Mermer Doku Seçimi 

Mermerin yüzde yüz doğal olanını tercih etmek ağırlığından dolayı pek tavsiye edilmemektedir. Ancak mermer dokulu seramik seçimi ile bu zorluğun üstesinden gelinebilir. Sürdürülebilir ve kolay döşenebilir olması ile yaşam alanına doğallık ve zarafet katan bir üründür. Lekelere, kimyasallara ve aşınabilirliğe oldukça dayanıklıdır. Doğal mermerden çok daha kullanışlı ve uzun ömürlü olması dolayısıyla bir göz atmanızı öneririz. Seramik mermer dokusuna verilebilecek en güzel örnekler; Panda Marble, Marmara Mozaik, Classıc PulbısAnderson gibi serilerdir.  

İlginizi Çekebilir: Mermer Dokulu Seramikler

Birçok dokuda ve efektte seramik çeşitleri olduğu gibi sıra dışı ve doğal görünümlü seçimler yapmanızda mümkündür. Tüm bu önerilerin ötesinde gerçekleştirmek istediğiniz dekorasyon fikrine karar vermek önemlidir. Seramik tercihi yapmak uygulanacak her alan için uygundur. Dayanıklılık, hijyen gibi konularda aklınıza takılabilecek tüm soru işaretleri seramik tercihi ile gönül rahatlığı ile giderebilirsiniz.  

Detaylı Ürün Arama