Dünyadan Desenli Seramik Örnekleri – 30 Etkileyici Örnek Dünyadan Desenli Seramik Örnekleri – 30 Etkileyici Örnek

dunyadandesenliseramikornekleriic

Tüm Dünyada binlerce yıldır kullanılan desenli seramik örnekleri, yalnızca bir duvar veya zemin kaplama ürünü olarak görülmemeli. Tarihte ilk kullanılmaya başlandığı günden beri seramik, insan doğasının, ruhunun adeta bir yansıması haline gelmiştir. Kendi zevkleriyle, kültürüyle tasarladıkları seramikleri binlerce yıldır kullanmakta olan insanlık, seramik sanatı vasıtasıyla adeta yaşadığı ortamlara ruh katmıştır. Desenli seramik örnekleri derleneceğinde mutlaka her birinin birer kültürel miras olarak kabul edilmesi gereken yüzlerce yıllık sanat eserleri oldukları de göz önünde bulundurulmalı. Desenli seramik modelleri çok uzun zamandır insanlığın yaşadığı ortamı güzelleştirme çabasının merkezinde bulunmakta. Antik Mısır’dan İslam Coğrafyasına; Avrupa’dan Asya’ya desenli seramik çeşitleri tasarlanmakta, üretilmekte ve kullanılmakta. Pek çok farklı seramik çeşidi arasından kendi ruhuna en uygun seramiği bulabilmiş kişiler ve bu kişilerin seramik uygulaması yaptığı ortamlar, adeta kendi auralarına sahiptirler. Biz de bu yazımızda, tarihin ilk zamanlarından beri tasarlanan ve duvarları, zeminleri süsleyen desenli seramik örneklerini derlemeye çalıştık. Tabii ki kültürel mirasımızdan esinlenen veya kendi kültürünü kendi yaratmakta olan günümüz desenli seramik modelleri arasından da bir seçki oluşturarak hem sizlere yeni fikirler kazandırmaya, en kötü ihtimalle gözlerinizi bayram ettirmeye çalıştık.

mutfaktezgaharasidesen banyoklasikdesenliseramik

edraahsapseramik

desenliseramiksalon desenliseramikler2

İlginizi Çekebilir: Eviniz için En Güzel 2019 Seramik Modelleri

Seramik Nedir? Neden Seramik Kullanırız?

Seramik, insanların ateşi ve toprağı; kili kontrol etmeye ve işlemeye başladığı zamanlardan beri yaşam alanlarını dekore etmekte sıklıkla kullandıkları bir malzeme. Killi ve çeşitli mineralli toprağın şekil verilerek binlerce derecelik fırınlarda pişirilmesiyle elde edilen seramik, neme ve suya dayanıklılığıyla özellikle tercih sebebi olmuştur. Pek çok özelliği bulunan seramik çeşitlerinin en ön planda bulunan teknik özelliklerini sıralamak gerekirse bunlar şöyledir;

  1. Seramik suya dayanıklı bir üründür.
  2. Temizlik malzemelerine, kimyasallara karşı maksimum dirençtedir.
  3. Mat, parlak yüzeylerde seramik çeşitleri bulunabilir.
  4. Pek çok farklı desenli seramik örneği arasından seçeceğiniz model ile tamamiyle sizin tarzınızı yansıtabilir.
  5. Doğaya ve insana herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Tamamiyle çevreci bir üretim sürecinden geçmekte, zararlı kimyasallar barındırmamaktadır.
  6. Pek çok farklı bileşik ve mineral kullanılarak istenilen amaca göre seramik üretilebilir.

Dış etkenlerden minimum düzeyde etkilenen seramik ve fayans çeşitleri bu kadar sık kullanılan her malzemenin yaşayacağı gibi bir tasarımsal süreçten de etkilenmiştir. Özellikle erken yüzyıllarda, insanların binbir emekle inşaa ettikleri yapılarının güzel görünmesi, kendi kişiliğine sahip olması gibi istekler neticesinde de desenli seramik modelleri ortaya çıkmıştır. Tarih boyunca binlerce çeşitte desenli seramik tasarımı yapılmış, bu tasarımlar en güzel binalarda, yapılarda kullanılmış ve ortamlarına ahenk katmışlardır. Günümüzde de her evde mutlaka bulunan seramik karo çeşitleri arasından desenli modelleri tercih eden insan sayısı gittikçe artmaktadır. Seramik kullanımı sayesinde çevresel olarak rutubet, ısı, toz gibi etmenlerden minimum düzeyde etkilenen, sağlıklı ortamlar oluşturulabilmiştir.

desenliseramikmutfaktezgah sikseramikler

banyoseramikleri desenlifayanssaeramik

İlginizi çekebilir: Dünya Seramik Sektörü

Desenli Seramik Örnekleri ve Seramik Sanatı

Seramik sanatı, desenli seramik örnekleri arasında kendini bulmaktadır. Pek çok farklı desenli seramik arasından en özenle tasarlananlarını hemen farkeder, her birinin adeta birer sanat eseri olduğunu göz ucuyla dahi baksak kolaylıkla farkedebiliriz. Önemli olan doğadan sanata ilham alabilmek, doğayı ve ruhu yapılan her tasarımda hissettirebilmektir. Binlerce yıldır seramik tasarlayan insanlar seramik sanatı içerisinde kendilerini bulmuş, doğayı ve sanatı birleştirebilmiştir. Bu nedenle desenli seramik modelleri; ki bunlara Yurtbay Seramik’in ürettiği ürünler de dahil, tamamiyle kendi auralarıyla ortamlarını aydınlatır, yükseltirler. Gelin isterseniz sizler için dünyanın dört bir noktasından ve çeşitli tarih aralıklarından derlediğimiz, kimisi binlerce yıllık kimisi ise çok daha yeni desenli seramik örneklerini inceleyin.

tarihiseramikornekleri tarihiseramikorneklericesitleri

dunyadanseramikler

ilkcagdesenliseramik mutfakdesenliseramikcesidi

desenliseramiksanati desenliseramikmutfakt

dunyadandesenliseramikorneklerii

banyodesenliseramikfayanslar camiiseramik

Bu örneklerden ve daha fazlasından; Anadolu’dan ve doğadan ilham alan Yurtbay Seramik modellerini inceleyebilirsiniz.

Desenli Seramik Örnekleri ve Günümüz

Günümüzde desenli seramik modelleri gittikçe popülerleşmektedir. Yeni seramik üretim teknolojileri sayesinde tasarımlar kolaylıkla seramik üzerine işlenebilmekte. Bu nedenle ortaya çıkan her ürün tasarımcısının zihnindeki imgeleri birebir yansıtabilmekte, kusursuz olabilmektedir. Çeşitli seramik tasarım yarışmaları düzenleyen Yurtbay Seramik, ürün gamı içerisinde hem Anadolu’dan ilhamlar almış; hem de doğa ile sanatı buluşturmaya çalışmıştır. Yurtbay Seramik desenli seramik çeşitleri arasından kendinize en uygununu seçerek evinizi tamamiyle kendi zevklerinize, beğenilerinize göre dekore edebilirsiniz. Son teknoloji üretim süreçleriyle üretilen Yurtbay Seramik ürünleri sayesinde de satın aldığınız seramik çeşitlerinin dayanıklı olup olmadığı hakkında bir saniye dahi düşünmezsiniz.

desenliseramikmodelleri

desenlibanyo desenli

desenliseramikmodelleri9

assosbanyo desen

desenliseramikmodelleriyurtbay

tasdesenliseramik desenlimermerseramik

seramikcesitleri

 

Daha Fazla Yurtbay Seramik Desenli Seramik Modeli

Eğer sizler için derlediğimiz bu yazıdaki desenli seramiklerden beğendiklerinizi incelemek, burada değinemediğimiz pek çok farklı desenli seramik modellerini de görmek isterseniz, Yurtbay Seramik Ürün Kataloğu’nu ziyaret edebilirsiniz. Yurtbay Seramik ile İletişime geçerek aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Umarız ki tüm Dünya’dan ve sonrasında da günümüzden en güzel desenli seramik çeşitlerini derlemeye çalıştığımız bu yazımız hoşunuza gitmiş, belki evinizi dekore ederken sizlere bir fikir olabilmiştir.

İlginizi Çekebilir: En Güzel Mutfak Tezgah Arası Seramik Modelleri

 

Detaylı Ürün Arama