BANYONUZ İÇİN EN İYİ SERAMİK KARO SEÇİMİNİ NASIL YAPARSINIZ? BANYONUZ İÇİN EN İYİ SERAMİK KARO SEÇİMİNİ NASIL YAPARSINIZ?

Bir banyoyu yenilemek, baştan tasarlamak söz konusu olduğunda, hiçbir şey karodan daha büyük bir izlenim bırakamaz. İster yerde, ister duvarda, ister lavabonun arkasında dekoratif bir arka kaplama olarak kullanılmış olsun karolar modern ve fonksiyonel özellikleriyle son yılların vazgeçilmez ürünlerindendir.

Dayanıklı ve su geçirmez karo, banyonuzun duvarlarını ve zeminlerini kir ve nemden korumak için mükemmel bir malzemedir. Banyo duvarları ve zeminleri için popüler bir seçim olan seramik karolar banyonuza renk, desen, doku, doğal bir görünüm ve hatta biraz çekicilik getirebilir. 

Çok çeşitli malzemeler, renkler ve boyutlarda mevcut olan karo size ayrıca çok fazla stil özgürlüğü sunar. Tasarım tercihleriniz ne olursa olsun, seveceğiniz birkaç banyo karosu bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Seramik karo, doğal taş görünümünden, çeşitli boyutlarda düz renklere kadar sayısız seçenekle çok çeşitlidir. 

Seramik karolar hızla bir evde kullanılan en popüler malzeme türlerinden biri hâline geldi ancak tam olarak ne oldukları bilinmiyor. Seramik karo; kum, doğal ürünler ve killerden oluşur ve şekillendirildikten sonra bir fırında 1000°C'de pişirilir. Seramik karolar üretilirken sırlı veya sırsız olabilirler ancak genellikle sırlı karolar tercih edilir. Artan popülaritesi ile yüzlerce farklı seramik karo tasarımı vardır. Döşemenizi değiştirmeyi düşünüyorsanız bu karoları evinizde kullanmanın getirdiği avantajları göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Seramik karolar su geçirmezdir, bu da doğal olarak karoların ıslak hacimli alanlarda, banyolar ve duş kabinlerinde kullanımına uygun olduğunu gösterir. Düzgün bir şekilde işlendiğinde ve bakımı yapıldığında, seramik karo, teras, veranda, diğer kapalı alanlar veya avlularda dış mekân kullanımı için de uygundurlar.

Seramik karolar zemin ve duvarları kaplamak için kullanılan diğer malzemelere göre çok daha uzun ömürlüdür. Seramik karoların dayanıklılığı ile ilgili bir başka fayda neme karşı dayanıklı olmalarıdır. Islak hacimlerde döşeme arıyorsanız su geçirimsiz oldukları için kullanmayı düşünebilirsiniz. Seramik karolar diğer döşeme malzemelerine kıyasla sırt aşınmasına karşı da dirençlidirler. Parke, halı gibi diğer zemin kaplamalarıyla karşılaştırıldığında temizlenmesi basittir ve bir dizi farklı temizlik ürünü kullanılarak temizlenebilir.

Karo seçerken belki de en önemli unsurlardan biri seramiğin kayganlığıdır. Örneğin, banyodaki bir zemin için çok cilalı bir karo seçmek istemezsiniz, çünkü zaten kendi başına kaygandır. Buna su ekledikten sonra, daha da kaygan hâle gelecektir ve kazalara yol açabilecektir. Büyük ölçekli fayanslar şu anda çok moda ve duvarlar için idealdir. Ancak kayma ve düşme kazalarını azaltmaya yardımcı olabileceğinden duş zemini için küçük ölçekli fayans kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Banyonuzu yeniden tasarlarken, yeni döşemenizin tavana kadar uzandığından emin olun. Bu, çok daha temiz ve bitmiş bir görünüm yaratacak ve alçıpanın kire veya suya maruz kalmamasını sağlayacaktır. Bu aynı zamanda banyonuzu daha uzun gösterecektir. Yurtbay Seramik’in mermer dokulu Invisible Marble serisinin 60x120 ebatlı karolarını kullanarak banyonuzun duvarlarını ve zeminini döşeyebilirsiniz.

Karo boyutu, banyonuzun genel görünümünde büyük rol oynar. Genelde, küçük bir banyonuz varsa, zeminde orta boy fayans kullanmak iyi bir fikirdir. Daha küçük karolar, küçük bir banyoyu daha küçük gösterebilirler. Daha küçük karolar, ayrıntıları ve renk çeşitliliği nedeniyle, duş duvarları, duş tavanları ve makyaj aynaları gibi dekoratif yüzeyler için idealdir. Fayanslar kırılırsa, daha küçük fayansların değiştirilmesi büyük fayanslara göre çok daha kolay olur. Yurtbay Seramik’in Viola gri mat karosunu bu alanlarda kullanıp banyolarınızın tasarımında şık, özgün bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Banyodaki beyaz ve ahşap uyumu mükemmel bir kombinasyondur. Uzun yıllardır modası geçmeyen bu stil çok sevdiğimiz ve iç mekânlarımızda sıkça kullandığımız İskandinav tarzının banyolara yansımasıdır. Yurtbay Ashford natura mat serisi ile banyolarınızda bu tarzı uygulayabilirsiniz. Mümkün olan en güçlü kontrast siyah ve beyaz kontrast tüm olası iç tasarım stillerini temsil etse de, kesinlikle zamansız bir kombinasyondur. Bunun için Yurtbay Seramik’in Viola serisini tercih edebilirsiniz.

 

Banyolarda seramik karo seçerken dikkat etmeniz gerekenleri özetleyecek olursak;

 

  • Öncelikle bir stile karar verin. Banyo, mutfak nereyi tasarlıyor olursanız olun, tüm unsurların mükemmel bir şekilde birbirine bağlı olduğu bir hikâye yaratmalısınız. Örneğin, koyu veya parlak bir renk seçiyorsanız, bir desene bağlı kalmayı deneyin veya bir ton seçin, ancak çeşitli dokular aracılığıyla ilginç bir katman oluşturun. Sonuçta, alanınızın çok meşgul görünmesini ve etkisini kaybetmesini istemezsiniz.
  • Karo boyutu tercihlerinizi göz önünde bulundurun. Banyoyu daha büyük göstermek için geniş formatlı karoları tercih edin ya da bazı karmaşık detaylar için gerçekten küçük boyutlu seramikler kullanın. Küçük bir banyo alanını daha büyük hissettirmeye çalışıyorsanız, zemini tavana doğru sarmak mutlak bir zorunluluktur. Renk açısından, daha açık tonlar her zaman daha geniş bir alan hissi yaratmaya yardımcı olur. 
  • Küçük banyolar için yumuşak pastel ve açık renkleri tercih edin. İnce, havadar görünümleri banyonuzun daha büyük ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.
  • Büyük banyolar için lacivert, siyah ve gri gibi daha koyu, daha doygun tonlar kullanabilirsiniz.
  • Sürpriz renk patlamalarıyla daha küçük yüzeyleri vurgulayın. Duş tavanları ve makyaj aynaları, canlı, ayrıntılı mozaik desenleri veya doygun tonlarla hayata geçirilebilir ve alanın geri kalanını boğmayacak kadar küçük olması idealdir.
  • Açık renk duvar karosu ile eşleştirilmiş koyu yer karosu, modern banyolar için harika bir eşleşme olacaktır.
  • Üç karodan fazlasını seçmeyin. Daha fazlasını dahil etmeye başlar başlamaz görsel dağınıklık yaratırsınız. Öyleyse duvarlar için bir ana döşemeyi, ikinci olarak zeminleri ve son olarak vurgu veya ayrıntı katmak olarak düşünün.

Detaylı Ürün Arama