Renkli ve trend bir mutfak tasarımı için seramik seçimi nasıl yapılmalı? Renkli ve trend bir mutfak tasarımı için seramik seçimi nasıl yapılmalı?

Mutfaklarımızın hayatımızda yeri ve önemi için bir benzetme yapacaksak evin kalbini temsil ettiğini söyleyebiliriz. Sadece öğünlerimizi hazırlayıp yediğimiz bir yer değil, aynı zamanda arkadaşlarımızı ağırlayabileceğimiz, çeşitli ev işleri yapabileceğimiz ve en önemlisi kendimize zaman ayırabileceğimiz bir alandır.

Bu nedenle mutfak ortamının zevklerimize uygun hem estetik gereksinimlerimizi hem de pratiklik ve işlevsellik ihtiyacımızı karşılayan hoş bir tasarıma sahip olması gerekir. Mobilya unsurları ve seramik seçimleri, yaratıcı bir dokunuşla konuklara, rahat ve sıcak bir ortam sunan alanlara dönüşebilmektedir.

Önceden mutfaklar evin arkasına gizlenen, yemeklerin hazırlandığı ve kirli bulaşıkların yıkandığı bir yerdi. Çağımızın modern mutfaklarının çok daha farklı bir rolü var. Bugün mutfak, günün başlangıcında veya uzun bir günün ardından herkesi bir araya getiren evin odak noktasıdır. O yüzden günümüz mimarisinde de mutfaklar evin tam ortasında tüm güzelliği ve sıcaklığıyla karşımıza çıkmaktadırlar.

Teknolojideki gelişmeler ve değişen sosyal dinamikler, modern mutfağın yükselişine büyük katkı sağlamıştır. Herkesin bir arada olabilmesi için mutfağın etrafında dönen açık konsept evlere çok daha büyük bir odaklanma var. Herhangi bir modern tasarım trendinde olduğu gibi, temiz ve sade stiller, mutfak alanının genel görünümünün ve işlevinin önemli bir unsuru haline gelen gün ışığı ile ev sahiplerinin favorisi haline geldi.

Alanınızda hangi etkiyi elde etmek istediğinize bağlı olarak, seçtiğiniz renkler bu hissiyatı yaratmada yardımcı olabilir. Rengin etkileri, değişen bir alan yanılsaması ortaya çıkarabilir. Daha soğuk, daha açık renkler bir odanın daha büyük görünmesine yardımcı olurken, daha sıcak ve daha koyu renkler bir alanı küçültebilir veya tavanı daha uzun gösterebilmektedir. Benzer şekilde, seçtiğiniz dokular mutfağınızın görünümünü ve hissini değiştirecektir. Şık görsel görüntüsüyle paslanmaz çeliğin doku efektleri, ahşabın doğal sıcaklığının etkisinden farklı olacaktır. İkisinin kombinasyonu ise tamamen farklı bir tasarıma yol açacaktır.

Bir iç mekan tasarlarken, doğru yer ve duvar seramiklerini seçmek, mutfağı evin tartışmasız yıldızı yapmak için önemli bir adımdır. Sonuçta, yalnızca mutfak duvar döşemesi ve mobilyanın doğru kombinasyonu mekana ritim, denge ve kişilik getirebilir. Peki modern, şık ve samimi bir mutfağı nasıl tasarlayabiliriz?

Mutfak seramiklerini seçmek hassas ve zorlu bir iş olabilir ancak mevcut tüm malzemeler arasında seramik kesinlikle en uygun çözümdür. Mutfak seramikleri, mekandaki diğer renkler ile dengelenmelidir. Örneğin, açık renkli mobilyalara ve koyu raflara sahip bir mutfakta, rafların tonlarına uyan dolayısıyla mobilyaların renkleriyle zıtlık oluşturan bir zemin, odanın genel görünümünü uyumlu hale getirmeye ve ocağın, ev aletlerinin modern görünümünü geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bir mutfağı tasarlarken öncelikle orada nasıl vakit geçirdiğinizi ve ne yapmak istediğinizi bulun. Mutfak, enerji dolu ve ilham almış hissetmek için gittiğiniz bir yer mi? Yoksa günün yorgunluğunu, stresini atmak için mi yemek yaparsınız? Çalıştığınız ve üretkenlik aradığınız bir yer mi? Mutfağınız için seçtiğiniz renkler, görünüşünden daha fazlasını etkileyebilir.

Canlı yeşillerden derin morlara kadar değişen renkler, çağdaş mutfaklar için popüler seçenekler olarak ortaya çıkıyor. Taş veya damarlı ahşaptan elde edilen doğal tonlarla birleştirildiğinde, bu renk şemaları mutfağınıza daha fazla sıcaklık ve doku sağlar.

Aslında, eskiye nazaran günümüzde insanlar mutfaklarında renkli dolapları tercih etmekten çekinmiyorlar. Bu da ev sahiplerinin risk almaya istekli olduğunu kanıtlıyor. Artık daha cesur renkleri tercih ediyorlar ve böylece tüm mutfağın dramatik havasını güçlendiriyorlar. Mavi, pembe ve yeşil tonlarındaki renk patlamaları mutfağınıza ferahlatıcı bir his katabiliyor. Mutfak tasarımlarında 70-30-10 renk dağılımı kuralına uyarak seçtiğiniz renkli mutfak dolabının ardından Yurtbay Seramik’in King metro serisinin 10x20 ebatlarındaki parlak beyazını tezgah arasında kullanarak dengeyi sağlayıp modern ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

2021'de "yeşil mutfak" terimi için yapılan aramalar önceki yıllara göre % 50 arttı. Pantone’nin 2021 için seçtiği yılın rengi olan sarı ve griden sonra en yeni arama terimi olan "sarı mutfaklar" da büyüyen bir trend haline geldi. Evinizin mutfak dolaplarında tercih edebileceğiniz bu enerjik sarı rengine Yurtbay Seramik’in King Metro serisinin parlak grisi de eşlik ederek mutfağınızı trendlere uygun tasarlayabilirsiniz.

Backsplash'ların (tezgah arası) mutfakta kullanışlı, yüksek etkili, orta menzilli bir konumu vardır. Nötr dolapların olduğu bir alanda, burası bir renk patlaması eklemek için harika bir yer olabilir veya farklı renkteki üst ve alt dolapları köprülemek için backsplash'ınızı kullanabilirsiniz. Çini motifler ve süslemeler, mutfağa eklenmiş bir stil ve kişilik sunabilen zarif bir unsurdur. Yurtbay Seramik’in Rigel serisinin Turkuaz rengini tezgah arasında kullanarak bu zarif görüntüyü elde edebilirsiniz.

İki renk tonlu mutfak tasarımı, kesinlikle yıl sonuna kadar yükselecek olan bir trend olarak ortaya çıkıyor. Aslında, özellikle mutfak dolaplarında kullanılan iki rengin kombinasyonu, genel estetiğe ilginç bir dokunuş katıyor. Mutfak dolaplarında iki renk tonu kullanımına ek olarak zeminde veya tezgah arasında kullanacağız seramiği de zıt bir renk olarak kullanabilirsiniz. Amerikan mutfaklarda oldukça modern görünüm sağlayan siyah ve gri tonlarındaki mutfak dolapları ve eşyalara zeminde eşlik edecek ahşap görünümlü seramikle görünümü bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Yurtbay Seramik’in ahşap dokulu serisinden Baron ürününü bu tarz tasarımlarınız için kullanabilirsiniz.

Tamamen beyaz renkle tasarlanmış mutfak muhtemelen asla modası geçmeyecek olsa da, alanınıza hareket katmak için Yurtbay Seramik’in Nikea serisinden seçeceğiniz geleneksel seramikleri küçük bir alanda kullanarak mutfağınıza bambaşka bir hava katabilirsiniz. Dekorasyonlarına daha vintage ve sanatsal görünüm elde etmek isteyenler için de Nikea serisinin ürünleri idealdir. Bu aynı zamanda son yıllarda moda olan çini görünümlü mutfak elde etmek isteyenlere de yardımcı olacaktır.

Mobilyalardan uzaklaşmamak veya karmaşık bir alan yaratmamak için desenler ve yüzeylerin aşırı olmasından kaçınmak gerekir. Şahsına münhasır, ilginç dekorasyonları tercih ediyorsanız, duvarları veya boşluk alanlarını da göz önünde bulundurarak bunları yalnızca sınırlı bir yüzey üzerinde kullanmak veya en azından nötr renklerle veya uyumlu bir paletin parçası olarak dengelemek en iyisidir. Mobilya ve seramik arasında doğru uyumu oluşturmak ve asla eskimeyecek zamansız mekanlar tasarlamak için çeşitli unsurların tonlarını ve boyutlarını dikkate almak iyi bir fikirdir.

Renk, doldurduğu alan üzerinde büyük bir etki yaratır. Doğru renk tonu veya doku, mutfağınızın daha büyük, daha küçük ve hatta daha neşeli görünmesini sağlayabilir. Renk seçimlerinizin mutfak tasarımınızı nasıl etkileyeceğini bilmek, odanızın genel tasarımını iyileştiren ve aynı zamanda en sevdiğiniz tonlarla dolduran bir renk şeması geliştirmenize yardımcı olabilir.

Hiçbir şey mutfağınızda parlak renkler kadar büyük bir etki yaratmaz. Turuncu veya mavi bir sıçrama, doğru yapıldığında tasarımınıza cesur bir görünüm kazandırır. Yurtbay Seramik’in King Metro serisindeki parlak Kobalt mavisi bu sıçramaları yapmanız için oldukça uygundur.

Kırmızı ve sarı gibi sıcak renkler sizi acıktırabilirken, mavi ve yeşiller sakin ve odaklanmış hissetmenize yardımcı olabilir. Bir rengin tonları da bu seçimde önem taşır. Parlak haki yeşili gibi doymuş bir renk tonu enerji verirken, yumuşak fıstık rengi daha rahatlatıcıdır. Daha açık tonlar ayrıca daha mutlu ve canlandırıcı hissettirirler. Enerjik bir mutfak isteyenler için Yurtbay Seramik’in Coffe Break serisinin 30x60 ebatlarında olan parlak kırmızısı ve siyahın asilliğini de tasarımıza, mutfak eşyalarına serpiştirerek etkili bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Detaylı Ürün Arama