Sürdürülebilirliğiyle İddiasını Koruyan, 7’ncisi Düzenlenen ZYTY Kazananları Belli Oldu! Sürdürülebilirliğiyle İddiasını Koruyan, 7’ncisi Düzenlenen ZYTY Kazananları Belli Oldu!

 

‘’Senin tabiatın, kendi habitatın” teması ile dikkatleri üzerine çeken, seramik yer & duvar karosu kategorisinde açılan yarışma; seramik sektörüne ve tasarım odaklı disiplinlerde eğitim alan, geleceğin profesyonel adaylarına sektörle tanıştırmayı ve düşünsel süreçlerine tasarım odaklı bakış açısıyla katkıda bulunmayı sağlama amacı ile yola çıktı. Özgün ve yeniliklerle beslenen tasarımlarını seramik sektörünün teknik normlarıyla yeniden yorumlayan adaylar birbirinden değerli jüri üyelerinin ciddi bir değerlendirme sürecinden geçerek öğretici ve keyifli bir sürece dahil oldular. 6’sı ödüle layık görülen, toplamda 10 kişinin dereceye girdiği yarışmada birbirinden yetenekli gençler projelerinin değerlendirilmesi fırsatını yakaladı. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin fakültelerine bağlı; mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı; mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans veya lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve doktora) öğrencilerine açık yarışmaya, www.dogadansanatasentasarla.com üzerinden 4920 ön başvuru 430 öğrenci (122 ekip çalışması) 90 farklı üniversite ve 448 proje katıldı.

 

Seramik yer & duvar karosu kapsamında sektörde fark yaratmaya devam eden Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri; tasarım disiplinlerini seramik sektörü ile tanıştırırken, farklı ve üretilebilir normlara sahip tasarımları seramik sektörüne uyarlama imkânı tanıyor. Yarışma, akademik hayatlarına devam etmekte olan ve ilgili bölümlerde okuyan genç yeteneklere, kendilerini ifade edebilecekleri seramik dokusu ve tasarımı hakkında bilgi edinebilecekleri bir araştırma platformu da sağlıyor. Jüriler, evrensel ve estetik malzeme bağlamında üretilebilirlik, tasarımın yaratıcılığı ve çıkış noktası gibi detaylara bakarak, teknik detaylar ve tasarım normlarını göz önünde bulundurarak her bir projeyi kapsamlı bir şekilde değerlendirdiler.

 

‘’Senin tabiatın, kendi habitatın” teması ile kendi içimizde kurallarını bizim belirlediğimiz bir dünyanın sınırlarını keşfetmeye bizleri teşvik eden Yurtbay Seramik, sınırlarını bizim belirlediğimiz bir habitatta neler yapabileceğimizin sınırlarını zorlamaya bizleri davet etti. Uyum ya da uyumsuzluk dediğimiz her ne varsa habitatın kendi bütünselliği içinde irdelenmeye çalışıldı. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri yarışmasının jüri üyeleri ise Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ Rektör Yardımcısı), Emre Yusufi Lemonade “Refreshing Ideas” Reklam Ajansı kurucu ortağı ve sanatçı, Erhan Vural (Mimar), Hasan Sıtkı Gümüşsoy (Mimar) ABOUTBLANK kurucu ortakları, Prof. Sevim Çizer seramik sanatçısı, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi oldu.

 

Değerlendirmeler sonucunda dereceye giren 6 proje, ödül töreni gerçekleştirilerek sahiplerine takdim edilecek. Eser sahipleri toplamda 30 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Ödüller ise sırasıyla 12 bin, 8 bin, 6 bin ve 1.500’er TL olarak belirlendi. Yarışmacının birincisine ayrıca Unicera 2020 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımını sergileme imkânı sağlanacak.

Her yıl bir önceki yıla göre daha çok ses getiren ZYTY yarışması kazanaları ise şöyle;

 

 

DERECE            BAŞVURU SAHİBİ            ÜNİV     FAKÜLTE             BÖLÜM             

Birinci ödül

GÖKSU ERKOÇ

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

 

 

SELAHADDİN TOLSELVİ

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

 

     

 

     

 

İkinci ödül

ZEYNEP ALTINTAŞ

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Mimarlık Mühendislik Fakültesi

Mimarlık

 

 

ESRA ACAR

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Mimarlık Mühendislik Fakültesi

Mimarlık

 

     

 

     

 

Üçüncü ödül

BERAT YILDIZTEPE

Marmara Üniversitesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

İç Mimarlık

 

     

 

Mansiyon

AHMET ÜNSAL

Selçuk Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Grafik (Yüksek Lisans)

 

     

 

Mansiyon

BİLGESU AKSU

Yaşar Üniversitesi

Mimarlık

Mimarlık

 

 

DAMLA SEZGİN

yaşar üniversitesi

mimarlık fakültesi

mimarlık

 

     

 

     

 

Mansiyon

MERVE UÇAN

MEF Universitesi

Mimarlık ve Tasarım fakültesi

İç mimarlık

 

 

İLAYDA AKDEMİR

MEF Üniversitesi

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

İç Mimarlık-Mimarlık (Çift Anadal)

 

 

Detaylı Ürün Arama