6.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu! 6.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu!

6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülü yarışmamızın kazananları belli oldu!

 

Yurtbay Seramik’in sektörün tasarım ve eğitim alanında gelişmesine katkıda bulunmak ve öğrencileri profesyonel bir platformda buluşturabilmek için düzenlediği seramik karo tasarım yarışması, birbirinden değerli jüri üyelerinin değerlendirmeleri ile sahiplerini buldu. ‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ temalı 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’ne toplam 707 proje başvurdu, yarışma normlarına göre değerlendirilen projelerden 6’sı ödülün kazananları oldu.

Yurtbay Seramik, bu yıl altıncısını düzenlediği Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’nde, genç yetenekleri ‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ mottosu ile cesaretlendirerek içlerindeki keşfetme duygusunun büyüsü ile bambaşka bir bakış açısının kapısını aralayarak -en önemlisi sınırlandırmadan- doğanın bin bir hali ve tonunun seramik karo tasarımının konusu olabileceği vurgusunu yaptı.

 

‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ teması ile yola çıkan seramik karo tasarım yarışması ile; seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunma, yaratıcı fikirleri destekleme, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarma, seramik sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımları sınırlandırmadan düşünmeye teşvik eden bir platform sunma fikri ile yola çıkıldı. Birbirinden güzel ve farklı projelerin yer aldığı platforma 707 proje katılım sağlayarak yarışma kurallarına göre değerlendirildi. 6’sı ödüle layık görülen, toplamda 8 kişinin dereceye girdiği yarışmada birbirinden yetenekli gençler projelerinin değerlendirilmesi fırsatını yakaladı. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı; mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı; mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans veya lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya, www.dogadansanatasentasarla.com üzerinden 3401 ön başvuru yapıldı. Son teslim tarihi 17.12.2018 olan yarışmaya ise Türkiye ve KKTC genelinde 32 şehir, 82 farklı üniversiteden 437 öğrencinin oluşturduğu 280 farklı ekip katıldı.

 

Seramik Karo yarışması kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkıda bulunan, farklı ve üretilebilir normlara sahip, kalıpların dışına çıkma özgünlüğü gösterebilen, yenilikçi ve tasarım trendlerini yakalayabilen, tasarımcı olma yolunda ilerleyen, akademik hayatlarına devam etmekte olan ve ilgili bölümlerde okuyan genç yetenekler; kendilerini ifade edebilecekleri, seramik dokusu ve tasarımın estetik doğası ‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ mottosu ile bireysel ve ekip çalışmalarıyla katılım gösterdi. Jüriler, evrensel ve estetik ile malzeme bağlamında üretilebilirlik, tasarımın mekânda ifade edilişi gibi detaylara bakarak, teknik detaylar çerçevesinde yarışma kriterlerine göre projeleri incelediler.

 

‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ teması ile doğanın içindeki keşif haritamızı çıkarmaya bizi davet eden Yurtbay Seramik, doğanın içindeki o eşsiz ritim ve tempo duygusunun tasarımın içindeki özgünlük ve yaratıcı düşünme duygusu ile nasıl renkli bir dünyaya kapı aralayacağını vurgularken, jüri üyeleri ise Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Melike Altınışık (MAA Kurucu/Mimar & Akademisyen), Atilla Kuzu (Zoom Kurucu Ortak/İç Mimar), Prof. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı, Akademisyen) ve Sertaç Ersayın (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Reform-İst Kurucusu) oldu.

 

Değerlendirmeler sonucunda dereceye giren 6 proje, ödül töreni gerçekleştirilerek sahiplerine takdim edilecek. Eser sahipleri, toplamda 30 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2019 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımını sergileme imkânı sağlanacak.

 

‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ sloganı ile düzenlenen seramik karo tasarım yarışmasında ödül kazanan listesi ise;

DERECE

 BAŞVURU SAHİBİ

 ÜNİV

 BÖLÜM

 ÖDÜL

 BİRİNCİ

MEHMET BULUT

 İTÜ

 Peyzaj Mimarlığı

 12.000.00 TL

 İKİNCİ

İLKER TORUK

 MSGSÜ

 Endüstri Ürünleri   Tasarımı

 8.000.00 TL

 ÜÇÜNCÜ

ECE NUR YAVUZ-SEZGİ YALÇINKAYA

 İTÜ

 Mimarlık Yüksek   Lisans

 6.000.00 TL

 EŞDEĞER   MANSİYON

AYŞE SENA ÇILDIR

 DEÜ

 Mimarlık Yüksek   Lisans

 1.500.00 TL

 EŞDEĞER   MANSİYON

ESRA NUR GÜNDÜZ- KÜBRA GÜLHAN

 ERÜ

 Mimarlık

 1.500.00 TL

 EŞDEĞER   MANSİYON

ESRA NUR ERŞAHİN

 KTO Karatay

 Mimarlık

 1.500.00 TL 

 

Detaylı Ürün Arama